Od października do grudnia 2017 r. Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach dzięki darowiźnie otrzymanej od Fundacji KGHM Polska Miedź oraz przy wsparciu finansowym Gminy Radwanice realizował kolejną edycję programu „ANIMEK”.

Projekt funkcjonował równolegle w 4 sołectwach: Jakubów, Lipin, Kłębanowice i Nowa Kuźnia. Animatorami w świetlicach byli mieszkańcy gminy Radwanice, którzy zostali wyłonieni na podstawie ogłoszonego naboru i spełnili szereg kryteriów.

Głównym celem projektu była aktywizacja mieszkańców środowiska wiejskiego w różnym wieku oraz reaktywacja świetlic wiejskich jako instytucji. Nadrzędnym zadaniem projektu było wyrównywanie szans edukacji kulturalnej, propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego oraz promowanie integracji (zacieśnianie więzów rówieśniczych i międzykulturowych).

Realizacja programu przyczyniła się do poprawy oraz wzrostu aktywności mieszkańców wsi. Zajęcia prowadzone przez animatorów pobudzały kreatywność, rozwijały zdolności manualne i pasje, a przede wszystkim uczyły i sprawiały dzieciom i młodzieży wiele radości. Dorośli również bardzo chętnie korzystali z zaproponowanych dla nich spotkań, odrywając się od problemów dnia codziennego. Program cieszył się dużym powodzeniem i aktywnym udziałem społeczności lokalnej w różnym wieku. Warto dodać, że kreatywne zajęcia i aktywność wpłynęły pozytywnie na rozwój i samopoczucie uczestników, ale również realizacja projektu wpłynęła na poprawę jakości życia oraz integrację mieszkańców wsi.

W ramach programu „Animek”, cyklicznie, zazwyczaj raz w tygodniu, w każdej świetlicy biorącej udział w programie, odbywały się zajęcia artystyczno-edukacyjne dla dzieci oraz ciekawe inicjatywy skierowane do osób dorosłych. Z zajęć i warsztatów korzystali mieszkańcy Gminy Radwanice, w szczególności 4 sołectw: Jakubów, Lipin, Kłębanowice i Nowa Kuźnia. Dzieci i młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach.

PROGRAM ROZWOJU ŚWIETLIC W GMINIE RADWANICE – „ANIMEK” X-XII 2017 - zdjęcie 1