Zespół Folklorystyczny SWOJACY –

powstał w 1999 roku z inicjatywy wójta gminy Radwanice pani Sabiny Zawis na potrzeby organizacji Pierwszych Powiatowych Dożynek Rolników z terenu Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Początkowo powstanie zespołu miało charakter jednorazowego przedsięwzięcia, jednorazowego występu. Po odniesionym podczas dożynek sukcesie zaproponowano, aby powstał zespół folklorystyczny, który jako jedyny w gminie będzie kultywował polskie tradycje ludowe oraz promował twórczość lokalną. W 2014 roku zespół obchodził 15-lecie swojej działalności. Repertuar zespołu to przede wszystkim pieśni ludowe ukazujące piękno i bogactwo polskiego folkloru, ale również pieśni patriotyczne, biesiadne, kresowe oraz okolicznościowe. W społeczności gminy Radwanice zespół „Swojacy” to prężnie działająca grupa, która chętnie włącza się do działań na rzecz społeczności lokalnej, współpracuje z innymi organizacjami działającymi na terenie gminy, reprezentuje gminę na konkursach, przeglądach, festiwalach oraz koncertach organizowanych w regionie dolnośląskim. W swoim dorobku artystycznym zespół posiada wiele nagród i wyróżnień oraz nagranie audycji w Radio Wrocław. Najbardziej znaczące osiągnięcia i występy zespołu to:

• 2001r. – Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Animacji i Promocji Kultury „Krajobrazy” w Legnicy.
  • Grand Prix – Przegląd Zespołów Śpiewaczych w Dzierżoniowie
  • Nagroda Polskiego Radia Wrocław dla laureata Przeglądu Zespołów Ludowych w Polkowicach 2003 r.
  •  Przegląd Kolęd i Pastorałek w Przemkowie II i III miejsce (2006r. i 2008r.)
  • Stypułów – III Przegląd Zespołów Śpiewaczych – wyróżnienie 2007r.
  • Przemków – udział w II Spotkaniach Chórów i Orkiestr Dętych 2007r.
  • I Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych o Puchar Starosty Polkowickiego „ Klepisko „  w Suchej Górnej 2007 r.
  • Lubin – wyróżnienie w I Przeglądzie Zespołów o Puchar Prezydenta Lubina 2007 r.
  • Stypułów – IV Przegląd Zespołów Śpiewaczych – II miejsce 2008r..
  • Z okazji 10 lecia zespół został uhonorowany medalem za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury 2009 r.
  •  I miejsce – Stypułów – V Przegląd Zespołów Śpiewaczych 2009 r.
  • II miejsce – Piotrowice – IV Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych - „Śpiewająca Wieś” 2009 r.
  • V  Lubińska Biesiada „ Raz na Ludowo „ - Lubin 2009 r.
  • Gościnny Występ w II Powiatowym Głogowski, Festiwalu Kolęd i Pastorałek -  „ Noworoczne Śpiewanie „ Głogów 2009 r.
  • Głogów – udział w Spotkaniach Kultury Polskiej „Kresy” 2007r. i 2008r.2010 r.
  • I Przegląd Zespołów Ludowych , Orkiestr Dętych i Kapel – Grębocice 2010 r.
  • XVII Spotkania Kapel i Zespołów Ludowych Gmin Rejonu Głogowskiego Jaczów 2010 r.
  • XXXVI Wielkopolskie Święto Pieśni i Muzyki – Pępowo 2010r.
  • Występ podczas Prezentacji Stołów Bożonarodzeniowych Wrocław 2010 r.
  • IV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska - Opera Wrocławska – 2011r.
  • II Przegląd Zespołów Ludowych. Orkiestr Dętych i Kapel – Przemków 2011 r.
  • Udział we Koncercie z okazji 93 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie – Sucha Górna 2011 r.
  • Udział w obchodach 40lecia Muzeum w Głogowie.
  • II Festiwal Zespołów muzyki Ludowej – 2012 r. Kąty Wrocławskie
  • III i IV Przegląd Zespołów Ludowych , Orkiestr Dętych i Kapel Radwanice 2012 i 2013 r
  • XVIII Międzynarodowa Biesiada Zespołów Kresowych – zamek Grodziec 2013 r.
  • XIV Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych „ Z kolędą po Kresach „ Brochocin  2013 r.
  • II Festiwal Pieśni Ludowych – Chocianowiec 2013 r.
  • Wygranie konkursu na piosenkę kresową – czerwiec 2013 r. w XVIII Głogowskim Przeglądzie Kultury Polskiej „Kresy 2013r.”
  • VI Przegląd Zespołów Ludowych o Puchar Prezydenta Lubina 2013 r.
  • Laureat XIX Międzygminnego Przeglądu Grup Kolędniczych „ Pastorałka „ Ligota Polska 2014 r.

Oprócz występów wyjazdowych zespół czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy biorąc udział w imprezach okolicznościowych. Spotkania odbywają się: – w każdy poniedziałek od godz. 18:00 – 20:00 – sala GOK Kierownik zespołu: Aleksandra Strama [gallery size="medium" ids="446,447,448,449,450,451,452,453,454"]